Ochranu přírody a krajiny v CHKO Soutok vykonává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR prostřednictvím správy CHKO. Hlavní náplní činnosti AOPK ČR je státní správa v oblasti ochrany přírody a krajiny, dále zajišťování péče o cenné lokality a v neposlední řadě monitoring zájmových druhů a jejich výskytu v území.

Historie ochrany Soutoku

Ochrana lužních lesů v oblasti soutoku Moravy a Dyje sahá do počátku 20. století, kdy kníže Jan II. z Lichtenštejna zvaný Dobrotivý začal šetřit významné stromy a vybrané lesní porosty před vykácením. První návrhy na velkoplošnou ochranu se datují do poloviny 20. století, naplnily se ale až v roce 2025.

Více informací

Zonace CHKO

CHKO Soutok je rozčleněna do čtyř zón ochrany přírody, které stanovují základní podmínky, co a za jakých podmínek je možné na daném místě dělat.

Více informací

Maloplošná zvláště chráněná území

Přírodně nejcennější části CHKO Soutok jsou vyhlášeny jako jedno jedno ze čtyř typů maloplošných zvláště chráněných území. Celkem jich je 11 a patří mezi ně 2 národní přírodní rezervace (z toho jedna zasahuje do území jen částečně), 2 národní přírodní památky, 5 přírodních památek a 2 přírodní rezervace.

Více informací

Soustava Natura 2000

Soustava Natura 2000 je celoevropská síť chráněných území dvou typů – ptačích oblastí a evropsky významných lokalit. Území Soutoku je z velké části pokryto ptačí oblastí Soutok-Tvrdonicko, částečně sem zasahuje i ptačí oblast Lednické rybníky. Jako evropsky významné lokality byly vyhlášeny Niva Dyje a Soutok – Podluží.

Více informací

Památné stromy

Na Soutoku roste mnoho ochranářsky významných stromů, za památné byly doposud vyhlášeny dva – Knížecí dub a platan javorolistý u Janova hradu.

Více informací

Péče o přírodu

Praktická činnost ochrany přírody spočívá v opatřeních prováděných pro udržení nebo zlepšení biodiverzity. Dosavadní péče o přírodu a krajinu zahrnuje například ponechávání výstavků, výsadbu stromů (hlavně dubů, které by v budoucnu mohly nahradit dožívající solitéry), lesy se ponechávají samovolnému vývoji, kosí se louky a pracuje se na obnově vodního režimu formou řízeného povodňování lužních lesů.

Více informací

Územní systém ekologické stability

Územní systém ekologické stability je nepravidelná síť ekologicky významných částí krajiny, které pomáhají udržovat přírodní rovnováhu. Skládají se z biocenter a biokoridorů, podle významu rozlišujeme místní (lokální), regionální a nadregionální.

Více informací

Krajinný ráz a výstavba

Pro zajištění účinné a systematické ochrany krajinného rázu na území CHKO Soutok se zpracovává tzv. preventivní hodnocení krajinného rázu. Jde o odborný oborový dokument, který mimo jiné slouží jako podklad pro plán péče.

Více informací

Cestovní ruch

Jedním z cílů ochrany přírody v CHKO Soutok je citlivé využívání krajiny při zachování tradičních způsobů hospodaření a šetrných forem turismu.

Více informací