První chráněná území

První přírodní rezervace byly na Soutoku vyhlášeny už v roce 1949 – později známé jako národní přírodní rezervace Ranšpurk (20 ha) a Cahnov-Soutok (15 ha). Obě byly zřízeny k ochraně fragmentů starého samovolně se vyvíjejícího lužního lesa. Později byly vyhlášeny další tři přírodní rezervace. Podobně v oblasti Nivy Dyje bylo v průběhu historie vyhlášeno pět maloplošných zvláště chráněných území. Celkově těchto deset území dosud pokrývalo plochu 259 ha. V rámci celé oblasti evropsky chráněných území soustavy Natura 2000, která vyžaduje ochranu, se tak jednalo v překryvu území o pouhá 2 % plochy. Bylo nutné připravit návrhy na vyhlášení dalších zvláště chráněných území.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) proto v roce 2012 pověřilo Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) zpracováním návrhu nové soustavy maloplošných zvláště chráněných území. V následujících letech proběhla řada jednání mezi MŽP, AOPK ČR, Lesy České republiky, s. p. a Krajským úřadem Jihomoravského kraje. V říjnu 2019 byl MŽP oznámen záměr na vyhlášení národní přírodní rezervace Lanžhotské pralesy, v březnu 2020 pak záměr na vyhlášení národní přírodní památky Soutok. S účinností od 1. 1. 2025 jsou tato území vyhlášena a současně byly zároveň zrušeny původní národní přírodní rezervace Ranšpurk a Cahnov-Soutok. Ty jsou totiž jádrovou částí nové národní přírodní rezervace Lanžhotské pralesy.

Historie snahy o vyhlášení CHKO Soutok

Snaha o vyhlášení chráněné krajinné oblasti trvá od roku 1972. Původním záměrem bylo rozšířit o toto území již existující CHKO Pálava, k tomu nedošlo zejména kvůli nesouhlasu některých místních samospráv. Na počátku 90. let bylo pod záštitou WWF (Světový fond na ochranu přírody) plánováno vyhlášení trilaterálního národního parku, jež však také nakonec nebylo uskutečněno. Nový impulz pro vyhlášení chráněné krajinné oblasti přišel s vytvořením soustavy Natura 2000 a vyhlášením dvou rozsáhlých evropsky významných lokalit a ptačí oblasti v roce 2005. V nařízení vlády č. 132/2005 Sb. se pro zajištění ochrany obou lokalit předpokládalo budoucí vyhlášení chráněné krajinné oblasti. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) pověřilo v roce 2008 Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) vypracováním jejího návrhu včetně sítě maloplošných zvláště chráněných území. Některými subjekty odmítajícími vznik chráněné krajinné oblasti byla v regionu započata negativní kampaň založená mnohdy na zavádějících až mylných informacích o dopadu vzniku tohoto chráněného území na život místních obyvatel a prosperitu regionu. V rámci předjednávání se státní ochraně přírody sice podařilo dezinformace vyvrátit a problematiku vysvětlit, ale negativní postoj k vyhlášení v regionu přetrvával a nepodařilo se změnit zásadní nesouhlas Lesů ČR, s. p. (rozhodující hospodařící subjekt) ani Ministerstva zemědělství. Výsledkem bylo zastavení příprav vyhlášení ještě před zahájením vlastního vyhlašovacího procesu.

Průběh zajištění velkoplošné ochrany Soutoku

Programové prohlášení Vlády ČR z ledna 2022 obsahovalo záměr zajistit ochranu Soutoku vyhlášením národního parku. Po zhodnocení možných variant ochrany a s ohledem na hrozbu zhoršování stavu předmětů ochrany obou evropsky významných lokalit v oblasti Soutoku rozhodlo v červnu 2022 vedení MŽP, že nejvhodnější bude znovu usilovat o vyhlášení chráněné krajinné oblasti, protože z možností zvláštní územní ochrany, které zákon o ochraně přírody a krajiny nabízí, je nejvhodnější variantou právě tato. Důvody byly mimo jiné:

  • území svým rozsahem, soustředěnými přírodními hodnotami v kulturní krajině a dalšími charakteristikami přesně odpovídá zákonné definici chráněné krajinné oblasti,
  • institut zonace CHKO umožňuje stanovit odstupňovanou intenzitu ochrany jednotlivých částí území, a také zacílit a optimalizovat péči,
  • správu celého území by vykonával jediný orgán ochrany přírody – to vede k zajištění odborné péče o celé území, koncepčně jednotnému výkonu státní správy a jasnému vymezení kompetencí v území,
  • v neposlední řadě je oblast Soutoku oproti již existujícím chráněných krajinným oblastem unikátní tím, že nezahrnuje intravilány obcí a leží v ní nejnižší podíl dopravní infrastruktury, navíc je zde velmi vysoký podíl lesů ve státním vlastnictví (v EVL Soutok-Podluží 97%, v EVL Niva Dyje 90%).

MŽP následně pověřilo Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, aby zpracovala aktuální podklady pro záměr na vyhlášení chráněné krajinné oblasti. Návrh vymezení CHKO Soutok byl AOPK ČR připraven tak, aby co nejvíce respektoval již známé připomínky obcí a partnerů v regionu.

MŽP dále uložilo do pololetí roku 2023 předjednat návrh se samosprávami a dalšími partnery v regionu.

Podle připomínek ze strany samospráv, hospodářů a dalších partnerů uplatněných v rámci předjednávání návrhu CHKO Soutok byl upravován návrh vedení hranic území, návrh zonace i návrh bližších ochranných podmínek. Zároveň Agentura ochrany přírody a krajiny ČR sbírala podněty pro budoucí zpracování plánu péče o CHKO.

Ke konci června 2023 proběhla příslušná jednání se všemi obcemi, s některými opakovaně a to včetně veřejných projednávání. Dále proběhla jednání se zástupci aktuálně známých hlavních hospodařících subjektů a se zástupci zájmových organizací a spolků i jednotlivci, kteří o jednání projevili zájem. Celkem proběhlo 266 jednání.

Na základě připomínek od obcí, hospodářů, spolků a dalších partnerů byly upraveny hranice území, zonace a bližší ochranné podmínky. Takto upravený návrh záměru na vyhlášení CHKO Soutok byl předán na MŽP, které na konci srpna 2023 zahájilo jeho projednávání. V rámci něj bylo možné podle zákona uplatnit k záměru námitky, které následně MŽP vypořádalo ve správních řízeních, které v této věci vedlo v průběhu roku 2024.

Po ukončení procesu vypořádání námitek a připomínek v posledním čtvrtletí roku 2024 MŽP ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR připravilo návrh nařízení vlády, kterým se vyhlašuje CHKO Soutok. Návrh nařízení byl poté projednán v mezirezortním připomínkovém řízení a v lednu 2025 byl zařazen na jednání vlády k projednání a schválení.

Vyhlášení CHKO Soutok

Dne 15. ledna 2025 vláda schválila nařízení vlády o vyhlášení CHKO Soutok s účinností od 1. července 2025. Jedinečný komplex lužních lesů a luk se tak po mnoha letech úsilí věnovanému zajištění jeho komplexní ochrany dočká velkoplošné ochrany a stane se 27. chráněnou krajinnou oblastí v České republice.

Nařízení vlády č. 55/2025 Sb., o vyhlášení CHKO Soutok, ze dne 15. 1. 2025 (Zákony pro lidi).
Vyhláška MŽP č. 56/2025 Sb., o vymezení zón ochrany přírody chráněné krajinné oblasti Soutok, ze dne 15. 1. 2025 (Zákony pro lidi).
Interaktivní mapová aplikace – prohlížení vyhlášené chráněné krajinné oblasti a její zonace.