Maloplošná zvl. chr. území - Soutok
Maloplošná zvláště chráněná území
Ochrana přírody
Národní přírodní rezervace (NPR)
NPR Lanžhotské pralesy
- vyhlášení: 1. 1. 2025 (předtím NPR Cahnov – Soutok od 19. 12. 1949 na rozloze 15,04 ha a NPR Ranšpurk od 28. 12. 1949 na rozloze 20,38 ha)
- rozloha: 439,56 ha
Do nedávno vyhlášené národní přírodní rezervace Lanžhotské pralesy byly začleněny i dvě již po desetiletí existující NPR Ranšpurk a NPR Cahnov – Soutok. NPR Lanžhotské pralesy je disjunktní a skládá se z osmi oddělených částí – Pajdavé kúty, Dlouhý hrúd, Ranšpurk, Cahnov – Zaječí jezero, U pěkné lípy, Kladnické struhy, Soutok Moravy a Dyje a Sekulská Morava. Čtyři z nich – Pajdavé kúty, Dlouhý hrúd, Soutok Moravy a Dyje a Sekulská Morava – se nacházejí mimo vlastní oboru, první tři z nich navíc současně i v záplavovém území řeky Dyje. Tato rezervace je, jak už napovídá název, především lesní, a z větší části se v ní počítá s bezzásahovým režimem. Pro omezení negativního vlivu v oboře chované spárkaté zvěře na přirozenou obnovu lesa jsou celá bývalá NPR Ranšpurk a větší část bývalé NPR Cahnov – Soutok oploceny. Rezervace chrání lesních ekosystémy lužních lesů (tvrdých i měkkých) a dubohabřin, nelesních ekosystémy vysokých ostřic a zaplavovaných luk a ekosystémy vodních toků a stojatých vod, jakož i řadu druhů na ně vázaných.
NPR Lednické rybníky
- vyhlášení: 9. 1. 1953
- rozloha: 628,39 ha – v CHKO však leží pouze jedna oddělená část NPR, Zámecký rybník (27 ha)
Soustava čtyř rybníků na potoku Včelínku (Nesyt, Hlohovecký, Prostřední a Mlýnský neboli Apollo) a rybník Zámecký, který je na rozdíl od ostatních napájen vodou z řeky Dyje (resp. z jejího ramene Zámecká Dyje). Jde o jednu z nejvýznamnějších ornitologických lokalit Česka. Zámecký rybník, který je jako jediný z pěti rybníků zahrnut do území chráněné krajinné oblasti, je významný především smíšenou kolonií brodivých ptáků na několika veřejnosti nepřístupných ostrovech – hnízdí zde volavky popelavé a kvakoši noční, poslední roky také čápi bílí a volavky stříbřité a donedávna zde hnízdili i kormoráni velcí. Typické je také hnízdění kavek obecných ve stromových dutinách. Nevšední zážitek může přinést pozorování ptáků ze zpřístupněného lednického minaretu.
Národní přírodní památka (NPP)
NPP Pastvisko u Lednice
- vyhlášení: 27. 9. 1990
- rozloha: 62,40 ha
Na jejím území se nacházel mokřad, jehož území bylo v roce 1975 v rámci kompenzačních opatření při regulaci řeky Dyje revitalizováno tak, aby vyhovovalo potřebám ochrany přírody. Byl vybudován přívodní a odtokový kanál, výpustné stavítko a byl zde zaveden režim vyhovující mokřadní fauně a floře. Rezervaci tvoří rákosiny, vegetace vysokých ostřic a porosty měkkého luhu.
Roste tu například bledule letní, bublinatka obecná či žebratka bahenní. Vyskytuje se zde řada chráněných obojživelníků, jako je blatnice skvrnitá, čolek dunajský i obecný, skokani štíhlý, krátkonohý a zelený, rosnička zelená, kuňka ohnivá, ropucha obecná i zelená. Ve vodě žije pijavka lékařská (jde o její nejvýznamnější lokalitu v Česku) a svinutec tenký. Území je významným hnízdištěm vodních a na porosty rákosin a vysokých ostřic vázaných ptáků. Na jarním a podzimním tahu se zde zastavují bahňáci, kteří zde nalézají ideální odpočinkové a potravní stanoviště. Pozorovat zde můžete například bukáčka malého, bekasinu otavní, čírku modrou, kvakoše nočního, ledňáčka říčního, chřástaly malého, kropenatého a vodního, rákosníka velkého, slavíka modráčka, sýkořici vousatou, vodouše rudonohého, volavku červenou, bílou i stříbřitou.
Pro lokalitu klíčové je udržení vhodného vodního režimu, které komplikuje mimo jiné zazemňování kanálů a bobři stavějící si hráze. Ty musí být zprůtočňovány, v roce 2019 proběhlo částečné odbahnění mokřadu. Pravidelné letní snižování hladiny odkrývá břehy, na nichž pak mohou hnízdit bahňáci. Při návštěvě můžete využít ptačí pozorovatelnu.
NPP Soutok
- vyhlášení: 1. 1. 2025
- rozloha: 3186,29 ha
Rozlohou největší maloplošné zvláště chráněné území v České republice, která zabírá větší část stejnojmenné obory i stejnojmenného polesí. Jedná se o mozaiku různých biotopů, především lesních ekosystémů tvrdých i měkkých luhů nížinných řek a panonských dubohabřin, travinobylinných ekosystémů kontinentálních zaplavovaných luk a vysokobylinné vegetace, bezkolencových luk a acidofilních suchých trávníků a vodních ekosystémů makrofytní vegetace vodních toků a stojatých vod a vegetace periodicky vysychajících mělkých vodních ploch, přičemž chráněna je i přirozená dynamika říční nivy včetně záplav. Toto maloplošné zvláště chráněné území bylo zřízeno i pro ochranu populací vzácných a ohrožených druhů živočichů, jako jsou tesařík obrovský, roháč obecný, krasec dubový, rýhovec (Omoglymmius germari), piskoř pruhovaný, čolek dunajský, kuňka ohnivá, chřástal polní a orel královský, a rovněž pro ochranu populací vzácných a ohrožených druhů rostlin, jako např. bledule letní, pryšec lesklý a řeřišnice malokvětá.
Přírodní rezervace (PR)
PR Skařiny
- vyhlášení: 4. 7. 1956
- rozloha: 5,50 ha
Starý lužní porost s hnízdiště vzácného ptactva, především po desetiletí známou kolonií volavek popelavých a čápů bílých. V současné době se jedná o poslední aktivní lesní kolonii čápů a jednu ze dvou stromových kolonií (tou druhou je Zámecký rybník v NPR Lednické rybníky). Donedávna představovaly Skařiny i jednu z nejsevernějších známých lokalit mravence lužního na světě, v posledních letech byl však tento druh nalezen ještě severněji.
PR Stibůrkovská jezera
- vyhlášení: 3. 11. 1994
- rozloha: 28,89 ha
Mozaika zbylých zachovalých částí lužního lesa, mokřadů a vlhkých periodicky zaplavovaných luk s mrtvými rameny, hnízdiště několika zvláště chráněných druhů ptáků, lokalita pro rozmnožování obojživelníků, výskyt saproxylických druhů brouků.
Přírodní památka (PP)
PP Jezírko Kutnar
- vyhlášení: 4. 7. 1956
- rozloha: 0,57 ha
Opuštěné dyjské rameno s vodní květenou a výskytem zajímavé řasové flóry.
PP Kostická Čista
- vyhlášení: 1. 12. 2023
- rozloha: 64,95 ha
Zachovalý komplex vlhkých periodicky zaplavovaných luk, mokřadních stanovišť vázaných na mrtvá ramena, tůně a vodní kanály a porostů lužního lesa. Krajinářsky a esteticky hodnotné území s výskytem kriticky a silně ohrožených zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, významné hnízdiště zvláště chráněných, silně ohrožených a ohrožených druhů ptáků a současně významné místo výskytu obojživelníků, významná lokalita pro zachování populací kriticky a silně ohrožených druhů saproxylického hmyzu.
PP Květné jezero
- vyhlášení: 4. 7. 1956
- rozloha: 1,49 ha
Pozůstatky mrtvého ramene řeky Dyje s typickou vodní vegetací, hnízdiště některých zvláště chráněných druhů ptáků. Lokalita je v současné době veřejnosti nepřístupná (obora Obelisk).
PP Saufang
- vyhlášení: 1. 12. 2023
- rozloha: 21,30 ha
Zachovalé zbytky starého porostu lužního lesa s vyvinutou prostorovou i věkovou strukturou, kontinentální zaplavované louky se solitérními stromy s vysokým podílem mrtvé dřevní hmoty a celá škála mokřadních stanovišť vázaných na zbytky mrtvých ramen, tůně a vodní kanály. Krajinářsky a esteticky hodnotné území s výskytem kriticky a silně ohrožených zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, významné hnízdiště zvláště chráněných, kriticky ohrožených, silně ohrožených a ohrožených druhů ptáků a současně významné místo výskytu obojživelníků, významná lokalita pro zachování populací kriticky a silně ohrožených druhů saproxylického hmyzu.
PP Týnecké fleky
- vyhlášení: 1. 12. 2023
- rozloha: 24,70 ha
Zachovalý komplex vlhkých periodicky zaplavovaných luk se starými solitérními stromy, mokřadních stanovišť vázaných na zbytky mrtvých ramen a vodní kanály a zbytků starých porostů lužního lesa s vyvinutou prostorovou i věkovou strukturou. Krajinářsky a esteticky hodnotné území s výskytem kriticky a silně ohrožených zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, významné hnízdiště zvláště chráněných, silně ohrožených a ohrožených druhů ptáků a současně významné místo výskytu obojživelníků, významná lokalita pro zachování populací kriticky a silně ohrožených druhů saproxylického hmyzu.