
Společně po stopách vlka
AOPK ČR – Správa CHKO Broumovsko a Hnutí DUHA Šelmy organizovaly 24. – 26. ledna celoplošné mapování vlka obecného v Broumovské vrchovině a okolí.
Celý článekAOPK ČR – Správa CHKO Broumovsko a Hnutí DUHA Šelmy organizovaly 24. – 26. ledna celoplošné mapování vlka obecného v Broumovské vrchovině a okolí.
Celý článek O násSpolečně po stopách vlkaU výzev č. 6/2024 a č. 1/2025 došlo k navýšení alokace a prodloužení termínů podání žádostí.
Celý článek O násDůležité změny ve výzvách programu Národní plán obnovy – Podpora obnovy přirozených funkcí krajinyAgentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR obdržela videozáznam pořízený v blízkosti obce Láz v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Na záznamu pořízeném z auta je patrných celkem pět vlků.
Celý článek O násU Lázu v Brdech zaznamenala kamera pětici vlkůPrávní experti Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a ukrajinské organizace EPL dokončili první etapu návrhu úprav ukrajinské legislativy, aby v oblasti ochrany přírody odpovídala právu Evropské unie.
Celý článek O násPomoc Ukrajině s úpravou legislativy na ochranu přírodyOd roku 2024 probíhá na úrovni celé České republiky monitoring invazních a nepůvodních druhů. V hledáčku jsou jak rostliny, tak vybraní živočichové včetně savců. Sledované druhy mají většinou celoevropský význam a jsou součástí oficiálně vydaného „unijního seznamu“. Tuto zimu se na Olomoucku podařilo na několika lokalitách zjistit výskyt většiny sledovaných druhů savců. Zapojit se můžete i vy.
Celý článek O násStopování chlupatých vetřelcůPřesně 31 návrhů se sešlo v architektonické soutěži o podobu plánovaného Domu přírody Jeseníků v Karlově Studánce. Porota vybírala z nabídek ateliérů z České republiky, Slovenska, Velké Británie a Maďarska.
Celý článek O násArchitekti navrhli, jak by mohl vypadat Dům přírody JeseníkůAgentura ochrany přírody a krajiny ČR uspořádala na Krajském úřadě Ústeckého kraje seminář „Vlk v krajině a chov hospodářských zvířat“.
Celý článek O násZemědělci v Ústeckém kraji se učí žít s vlkemPo vypořádání připomínek veřejnosti začalo v chráněné krajinné oblasti Pálava platit opatření obecné povahy k regulaci problematické invazní dřeviny – pajasanu žláznatého.
Celý článek O násInvazní pajasany žláznaté by měly z CHKO Pálava postupně zmizetV roce 2024 se na území Moravskoslezského kraje v rámci projektu Monitoring a mapování vybraných druhů rostlin a živočichů a sledování předmětů ochrany chráněných území na vybraných stanovištích ověřoval výskyt kosatce sibiřského.
Celý článek O násVýsledky z monitoringu kosatce sibiřského v Moravskoslezském krajiLesní porosty soukromých vlastníků tvoří významné procento z celkové výměry lesů v jižní (vsetínské) části CHKO Beskydy. Je pro ně typické podílové spoluvlastnictví, obtížná dostupnost v členitém horském terénu a dlouhodobé ponechání bez těžebních zásahů.
Celý článek O násVýkup lesů soukromých vlastníků – cesta k zajištění ochrany unikátních biotopů